Jazyk/Nyelv 

Návšteva Gemersko-malohontského múzea

titulná fotka

Do  Gemersko-malohontského múzea nás prilákala prehliadka zaujímavých výstav. 

Prvá bola výstava svadobných šiat s príbehom taký bol aj názov výstavy “PRÍBEH NEVESTY. SVADOBNÉ ŠATY ZO ZBIERKY JANY MLÁDEK RAJNIAKOVEJ“ Prostredníctvom šiat bola prezentovaná svadobná móda 20. storočia v Československu.  Mali sme možnosť vidieť 20 svadobných šiat, ku ktorým sa viažu veselé, smutné i dramatické príbehy. 

Druhou nemenej krásnou a zaujímavou výstavou bola výstava s názvom „MEYKE: TRADÍCJA V MÓDE – HAGYOMÁNY A DIVATBAN.  Vystavené boli jedinečné odevy módnej návrhárky Melindy Molnár – Madarász z Budapešti, ktorá vytvára jedinečné odevy a módne doplnky pre súčasnú modernú ženu. Prezentovaná je kolekcia odevov navrhnutých na základe tradičných maďarských motívov Kalocsa, Matyó, Kalotaszeg, Torockó a Barkó.

Samozrejme sme navštívili aj stálu vlastivednú expozíciu, ktorá vystavuje rôzne predmety zo vzácnych archeologických nálezísk ako Hajnáčka, Hodejov, Stará Bašta, Gemerský Jablonec a iné. Pre našich prijímateľov sociálnych služieb boli zaujímavejšie aj o to, že sami z týchto obcí pochádzajú. 

Spracovala: Mgr. Miloslava Zaušková, vedúca strediska 

 

Priložené fotografie